VIDEO | Noroc incredibil pentru Florin Andone în meciul din campionat! Românul e în conflict deschis cu antrenorul

Redactor:
Dan Mirea

UPDATE | Meciul de pe Estadio Riazor s-a încheiat, Deportivo La Coruna și Eibar terminând la egalitate, 1-1. Românul Florin Andone a fost schimbat în minutul 85, deși a fost probabil cel mai bun jucător al gazdelor. S-a supărat pe antrenorul său și cei doi au avut un dialog mai aprins. Atacantul a gesticulat nervos, s-a contrat și cu un alt membru din staff, aflat pe banca de rezerve, iar tehnicianul Clarence Seedorf a dat apoi explicații: „Florin Andone a ajutat mult echipa, doarea mai mult, dar atât eu, cât și secunzii mei am văzut că pe finalul meciului a pierdut din suflu, era obosit.  Andone este important pentru echipă, iar faptul că a fost furios când l-am schimbat demonstrează că este sută la sută implicat”. Rezultatul nu o ajută pe Deportivo, trupa atacantului român fiind tot pe locul 19, penultimul în clasament, cu tot atâtea puncte. De partea cealaltă, Eibar a acumulat 39 de puncte și e pe poziția opt în ierarhie.

Deportivo La Coruna a egalat situația pe tabela de marcaj cu noroc în partida cu Eibar, după ce oaspeții au deschis scorul în minutul 11, iar totul părea că merge foarte prost pentru echipa antrenată de Clarence Seedorf. În minutul 33, trupa din Galicia a egalat cu noroc, după ce lovitura de cap a lui Florin Andone a lovit bara,  mingea l-a lovit în spate pe portarul lui Eibar și a trecut linia porții.

Seedorf a început cu Andone titular, dar olandezul s-a văzut repede condus de Eibar. Portarul lui Depor, Koval, care a fost și eliminat în minutul 39, a anticipat greșit traiectoria balonului centrat de un adversar, iar Inui a profitat și a deschis scorul, iar situația echipei din Galicia devenise din nou fără ieșire.

Totuși, în minutul 33, Depor a făcut șah mat apărarea lui Eibar, iar cu noroc a și marcat. Pătruns pe partea dreaptă a terenului, Perez a centrat pe fruntea lui Andone, care a reluat mingea cu capul în bară, balonul a ricoșat, iar Dmitrovic a deviat în proprie poartă. În primele 45 de minute, românul a ratat alte două ocazii mari de a marca.

Până la finalul primei reprize, Koval, portarul lui Depor, a avut o nouă ezitare, și-a făcut mingea prea lungă și i-a pus talpa pe picior unui adversar, care se îndrepta spre poarta gazdelor. Pentru intervenția sa hazardată, ucraineanul lui Deportivo a fost eliminat, iar locul său a fost luat de Ruben.

VIDEO AICI cu faza în care Deportivo a egalat

Bogdan Savin / Autor
Activează de peste 17 în presa sportivă. La început a fost colaborator al departamentului care se ocupa de ligile inferioare, a „făcut practica” la meciuri din Liga 2 sau a treia și treptat a ajuns la secția „Fotbal Intern” a ProSport. A acumulat experiență și după patru ani a acceptat ... citește mai mult